Miski do mleka

Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach; dlatego myją te naczynia w krowim moczu. Za Kopalińskim

Pożytki z kanalizacji

Artykuł sobie można przeczytać, o pracy nad eradykacją polio. O nowym optymizmie, ale i o tym, że do tych wiosek indyjskich nic poza szczepieniami nie dociera:

Villagers complain that the vaccinators are the only health workers they ever see. One asked why they didn’t bring other medicine; another demanded clean drinking water. Rajkishore Tanti, a 45-year-old who estimates his two children were vaccinated roughly 50 times each, said the eradication program is the only government service that reaches the village. „If the road department, the electricity department, all the other government departments functioned like this polio campaign, our plight would be over,” he said.

Chyba coś jest nie tak.
Ale chciałem zwrócić uwagę na coś innego. Szczepionkowi denialiści zwykli grzmieć (pozdrowienia dla gazeta.pl i wyborcza.pl): to nie szczepionki, to czystość i kanalizacja pokonały choroby.  Ot, chociażby tutaj [WARNING:  stężenie głupoty, spiskologii i antysemityzmu osiąga dawki niebezpieczne dla zdrowia psychicznego] czytamy:

 Ospę i inne wielkie epidemie pokonała wprowadzona w Europie kanalizacja.

Cóż, ospa przenosi się głównie drogą kropelkową, podczas kontaktu twarzą w twarz. Niestety nie jestem w stanie wykoncypować mechanizmu, poprzez który wprowadzenie kanalizacji zapobiega zakażeniom kropelkowym.

Ale, co więcej, świat się okazuje (niespodzianka!) skomplikowany. Kanalizacja dobra rzecz, jednak (znów za artykułem o polio):

The battle against polio dates back to the development of modern sanitation in the 19th century. This public health triumph stopped the spread of many fatal illnesses, but also turned polio from a relative rarity into a raging menace. As contact with polio-laced sewage became less frequent, people no longer contracted the disease in early infancy, when side effects were rare. Suddenly, older children began succumbing to polio, which invaded their central nervous system and cursed its victims to a lifetime on crutches or in wheelchairs. In the United States, families lived in fear of the summer, when the disease ran rampant. Parents kept their children out of public pools and movie theaters. Schools delayed opening until the outbreaks had subsided. Thousands were paralyzed or killed every year.

6 responses to “Pożytki z kanalizacji

 1. fronesis 22.2.2011, Wtorek o 5:19:05

  @kanalizacja
  tu odżywa stary spór pomiędzy Johnem Snowem i jego „wodną” teorią transmisji cholery a Farrem, Chadwickiem i innymi, którzy utrzymywali teorię miazmatów. Myślę, że jednym ze źródłem „urban legend” o tym, że to czystość a nie szczepionki pokonują choroby. Paradoksalnie w Londynie budowa kanalizacji została przez ludzi, którzy wierzyli w miazmaty. Paradoksalnie dlatego, że w tamtym momencie zadziało to dlatego, ze cholera przenosi się drogą wodną. Ale kanalizacja to tylko element układanki, w przypadku Londynu i cholery ważne jest, ze prace związane ze zbudowaniami kanalizacji pośrednio doprowadziły do zmiany prawa (Public Health Act). Głosujący robotnicy i ich zdrowie stało się sprawa polityczną. Wreszcie w 1900 (o ile się nie pomyliłem) mamy szczepionkę na cholerę. Denialiści szczepionkowi podobną historię mogą odczytać cząstkowo i wyprowadzić swoje rozumowanie „kanalizacja a nie szczepionki” powodują choroby. a przecież tu raczej chodzi o to, z kanalizacja była początkowym elementem polityki zdrowotnej w skali całej populacji i szczepionki są jej konsekwentnym dopełnieniem.
  p.s. http://www.theghostmap.com/

 2. poliszynel 22.2.2011, Wtorek o 11:17:10

  Zanim ospa zacznie przenosić się „drogą kropelkową” ludzie muszą zostać solidnie porgyzieni przez przenoszące ospę pchły, których nosicielami są szczury. Gdy zrobiono kanalizację i szczury się w niej zadomowiły, pchły z ospą nie miały możliwości przeskakiwania na ludzi. Proste to jak budowa cepa.
  Budowa wysypisk poza miastami dodatkowo miasta „odszczurzyła”.
  Tylko do zaczadzonych propagandą takie oczywistości nie docierają.

 3. miskidomleka 22.2.2011, Wtorek o 14:08:52

  @poliszynel

  Prosta jak konstrukcja cepa to jest różnica między ospą a dżumą, które to choroby, być może z zaczadzenia propagandą, udało Ci się pomylić.

  Dżuma jest chorobą bakteryjną przenoszona przez szczury i pchły. Ospa jest chorobą wirusową i nie jest przenoszona ani przez gryzonie, ani przez pchły, ani przez żadne inne owady. Między innymi dlatego możliwa była jej eradykacja przez akcję szczepionkową, choroby które mają rezerwuar zwierzęcy są z oczywistych względów niesłychanie trudne do eradykacji.

  Więc może zanim następnym razem zaczniesz komuś zarzucać zaczadzenie, zanim się zaczniesz mądrzyć o „oczywistościach”, doczytaj podstawy.

 4. Gammon No.82 22.2.2011, Wtorek o 17:30:29

  E tam poliszynel. Zwykły, stary, wypełzły, pogryziony przez mole monoszynel.

 5. Shigella 25.2.2011, Piątek o 18:05:36

  Poczytalam sobie o szczepionce Koprowskiego i badaniach klinicznych. http://www.poradnia.pl/choroby/choroby-zakazne/932-polio-czyli-choroba-heinego-medina-jedyny-ratunek-to-szczepionka
  Kolejnosc doboru poszczegolnych grup mnie zniszczyla co nieco.

 6. Shigella 25.2.2011, Piątek o 18:24:39

  Nie wiem, czy dodalo:
  http://www.poradnia.pl/choroby/choroby-zakazne/932-polio-czyli-choroba-heinego-medina-jedyny-ratunek-to-szczepionka
  Grupy testowe wybrane przez Koprowskiego (a zwlaszcza kolejnosc) prezentuja sie bardzo ciekawie.
  Swoja droga poprawa warunkow higienicznych moze troche pomoc przy zwalczaniu choroby H-M, podobnie jak przy cholerze i czerwonce oraz zakazeniach pasozytami przewodu pokarmowego.
  Dostep do czystej wody i kanalizacji na pewno poprawi komfort zycia ludzi.
  Tyle tylko, ze jak epidemia sie pojawi, czysta woda moze niewiele dac.
  Nie mozna tez wykluczyc, ze dzieciak pojdzie do sasiedniej wioski, gdzie nie ma kanalizacji i szlag go trafi, albo skonczy jako kaleka.
  Poza tym – studnie w wiosce zbuduje sie dzieki ivil zlej korpo inzynieryjnej – co to za roznica, czy zysk jej, czy Big Pharmy?
  Swoja droga ciesze sie, ze za mojego dziecinstwa nie bylo tego obledu i moi rodzice wladowali we mnie cala serie szczepionek oraz penicyline na zapalenie uszu.

%d blogerów lubi to: