Miski do mleka

Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach; dlatego myją te naczynia w krowim moczu. Za Kopalińskim

Pionier neurochirurgii

Z przyjemnością przedstawiam pioniera, Polaka przesuwającego front medycyny na zupełnie nowe wyżyny i ku świetlanej przyszłości.

Profesor Leszek Sagan przeprowadził pionierską operację mózgu – na przytomnej pacjentce! Przed usunięciem powodującego napady padaczkowe i zaburzenia mowy guza mózgu neurochirurg ustalił funkcje otaczających guz fragmentów tkanki pobudzając je elektrycznie. Powodowało to ruchy kończyn, gdy elektroda dotykała obszarów odpowiedzialnych za takie ruchy. Gdy pacjentka mówiła (była wszak przytomna), pobudzenie obszarów odpowiedzialnych za mowę wpływało na wypowiedzi. Dopiero po takim przebadaniu funkcji guz został usunięty, w taki sposób, by nieuniknione uszkodzenia sąsiadujących z nim obszarów miały jak najmniejsze skutki.

Pacjentka, uśpiona z powrotem w celu zamknięcia czaszki, wybudziła się następnie bez problemów, czuje się dobrze, i spodziewana jest poprawa jej stanu zdrowia.

Chwała polskiej neurochirurgii za taki przełom, o którym donosi szczecin.gazeta.pl!

O Wilderze Penfieldzie i jego dokonaniach z pierwszej połowy XX (zeszłego, żeby nie było wątpliwości) wieku uprzejmie prosimy nie czytać, to niepatriotyczne*.

* tym bardziej proszę nie czytać zlinkowanego tam tekstu o Henrym M. (i Brendzie Milner), bo moja notka o nim się pisze… i pisze… ale kiedyś się napisze :-)

4 responses to “Pionier neurochirurgii

 1. sporothrix 6.4.2010, wtorek o 16:27:18

  No właśnie, może by ta notka o HM wreszcie powstała, no.

 2. RobertP 6.4.2010, wtorek o 17:13:53

  Nie wytrzymałem, wlazłem na forum Gazety i dałem linka do Penfielda i filmów z jego operacji na Youtube.

 3. miskidomleka 6.4.2010, wtorek o 17:27:36

  @Sporothrix

  no pisze się, pisze

  @RobertP

  A do mnie nie dałeś?? ;-)

  Tam już zresztą ktoś wcześniej wspominał Wildera.

  Dzięki za linki – skupiają się na dość kontrowersyjnym i mało powtarzalnym odkryciu, gdy stymulacja wywoływała nie proste odczucia lub ruchy, ale bardziej kompletne wspomnienia. Chyba do tej pory interpretuje się to jako interakcję stymulacji i nieprawidłowości w mózgu pacjenta, to w końcu byli pacjenci padaczkowi.

 4. AJ 7.4.2010, środa o 19:14:53

  Z cyklu nazwisk pasujących do zawodu.

%d blogerów lubi to: