Miski do mleka

Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach; dlatego myją te naczynia w krowim moczu. Za Kopalińskim

Przełom w Watykanie!

Przestępstwa księży pedofilów powinny być rozpatrywane także przez świeckie sądy – mówi kard. Claudio Hummes, szef watykańskiej kongregacji ds. duchowieństwa. We wczorajszym wywiadzie dla watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” kard. Hummes potwierdza, że wina i odpowiedzialność za przestępstwa księży powinna być potwierdzana również przez zwykły, czyli świecki wymiar sprawiedliwości.

(za wyborcza.pl)

Rozumiem, że dotąd księży przed sądami cywilnymi chronił specjalny immunitet? I dlatego informacja że zaprawdę podlegają wymiarowi sprawiedliwości, tak samo jak ich owieczki, a nawet jak bezbożnicy – zasługuje aż na specjalny wywiad w organie?

Podoba mi się też zestawienie „crimines [google mówi: criminis] pessimi”: molestowanie, czyny homoseksualne, pedofilię i zoofilię.

Rzepa za takie zestawienie będzie miała proces… Tu chyba też by się należał.

Reklamy

6 responses to “Przełom w Watykanie!

 1. sporothrix 13.1.2010, środa o 23:33:11

  Należałby się, owszem.
  Mnie się podoba jeszcze coś innego – że Kościół dokonuje teraz druzgocącego rozrachunku z przeszłością. O dymisję poprosiło już dwóch biskupów tuszujących niegdyś grzechy podwładnych. Druzgocącego, k@%$#, bo JUŻ dwu poprosiło? Tak wielu? Ojejku, jej.
  (A tego, jak w ogóle prasa, szczególnie katolicka, przedstawia tę całą sprawę, czepiłam się już u siebie: http://sporothrix.wordpress.com/2010/01/11/a-u-was-ksiezy-bija-czyli-kto-molestowal/ )
  Same te prośby i dymisje biskupów także są ładne – jeden został zmuszony (http://info.wiara.pl/doc/397346.Watykan-Dymisja-biskupa-z-Irlandii), a drugi łaskawie i elegancko jest gotów udać się na spoczynek: http://info.wiara.pl/doc/401155.Irlandia-Biskup-gotow-ustapic. Dziękujemy i kłaniamy się w pas, księże biskupie. Po prostu ręce opadają.

 2. miasto-maßa-maszyna 14.1.2010, czwartek o 4:42:06

  Z tymi sądami to nie chodzi po prostu o to, że z punktu widzenia prawa świeckiego wiele przypadków po prostu uległo już przedawnieniu?

 3. miskidomleka 14.1.2010, czwartek o 11:02:06

  @miasto

  raczej nie. Znalazłem oryginał wywiadu, i wypowiedź brzmi:
  Accertate oggettivamente le responsabilità di tanto male, bisogna andare risolutamente sino in fondo, anche facendo ricorso alla giustizia ordinaria.
  co gugiel tłumaczy:
  Objective finding responsibilities so bad, you have to go resolutely to the end, even by recourse to ordinary justice.

  Cytat powyższy, w połączeniu z historią ukrywania przypadków molestowania nieletnich przez księży, świadczy, że słowa kardynała należy interpretować:
  OK, skoro wszyscy robią tyle szumu, to jednak w końcu będziemy informować wymiar sprawiedliwości o gwałtach księży na dzieciach, a nie załatwiać to sami.

 4. evita_duarte 15.1.2010, piątek o 13:08:05

  Też to tak zrozumiałam. W końcu łaskawie zgodził się na zgłaszanie przestępstw, a nie tuszowanie ich. Ale o tylko słowa, obawiam się, że bez oparcia w czynach.

 5. sendaianonymous 15.1.2010, piątek o 16:42:09

  Mam ochote zjesc ich wszystkich w czasie wielkiej kanibalistycznej wudu!uczty.

  Nie moge jednak pozostawic tego bez komentarza:

  „crimines [google mówi: criminis] pessimi”

  „crimines” to nominativus pluralis, „criminis” to genetivus singularis, takze obie formy sa poprawne, ale w tym kontekscie tylko „crimines”

  Co do samego wyliczenia stac mnie tylko na „LOL, teisci!”

 6. telemach 17.1.2010, Niedziela o 4:37:21

  Przecież to dobra wiadomość. Co mnie martwi. Tak samo jak martwiło mnie ogłaszanie w czasach zamierzchłych że partia będzie się teraz odcinała od błędów i wypaczeń. Zgon się tylko przez te manewry przedłużał.

%d blogerów lubi to: