Miski do mleka

Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach; dlatego myją te naczynia w krowim moczu. Za Kopalińskim

Plagiacik w słusznej sprawie

Gazeta Wyborcza opisuje niemiecki film „Czarno na białym”, w którym biały dziennikarz Günter Wallraff daje się wizażystce przemalować  na czarno, jeździ po Niemczech, i doświadcza na sobie rasizmu krajanów.

„Eksperyment” dość efektowny. Czy szczególnie sensowny, czy uczący nas czegoś – inna sprawa; w artykule Wyborczej Piotr Buras streszcza rozmaite zarzuty i komentarze pod jego adresem. 

Ale szkoda, że Buras nie zauważa, że Wallraff nie był pierwszy. Podobny „eksperyment” przeprowadził już kiedyś biały Teksańczyk John Howard Griffin. Nie dość, że podszedł do zmiany koloru skóry bardziej na serio (duże dawki metoksalenu i naświetlanie ultrafioletem po 15 godzin dziennie), to zrobił to w 1959 roku w Luizjanie, Georgii, Alabamie i Missisipi.

Chciałem ostatnio wypożyczyć i przeczytać książkę Griffina „Black Like Me”, ale okazuje się, że w dwóch najbliższych mi bibliotekach publicznych jest dostępna tylko jako niewygodny wszak audiobook. Przypadek li to jedynie, czy przypomnienie, że Wirginia, to wprawdzie nie Deep, ale jednak South?

 

4 responses to “Plagiacik w słusznej sprawie

 1. andsol 30.10.2009, Piątek o 19:22:07

  Szkoda, że nie pamiętam nazwiska dziennikarki, która też zrobiła ten eksperyment. Z pewnością było to później niż 1959, ale istotne, bo kobieta… Chyba z pół roku spędziła w czarnej skórze. Pamiętam relacje o jedynej dostępnej pracy jako służącej i o tak częstym wpieraniu jej, że jest nieinteligentna z racji swych fizycznych cech, że zupełnie zwątpiła w swą zdolność myślenia.

 2. zer00 31.10.2009, Sobota o 3:57:05

  Jeszcze w Niemczech był reportażysta, który charakteryzował się na tureckiego gastarbeitera. Niestety też nie pamiętam szczegółów (lata 70.? 80.?)

 3. zer00 31.10.2009, Sobota o 3:59:43

  EDIT: Ach, no, to przecież ten sam człowiek był. Szacun.

 4. sendaianonymous 3.11.2009, Wtorek o 17:39:41

  Okej. Fail, bo powinnam to wiedziec wczesniej, ale wlasnie przeczytalam zywot Wallraffa na wiki, i, ZOMG ON SIE DALEJ PRZEBIERA! On sie caly czas przebiera!
  I pomyslec, ze go kojarzylam tylko z trylogii o BILDzie :\

%d blogerów lubi to: