Miski do mleka

Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach; dlatego myją te naczynia w krowim moczu. Za Kopalińskim

Węgier Węgier dwa i ćwierć bratanka

Od jakiegoś czasu na jutubie wisi Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę w wykonaniu niby Niemca, ale według wiki po troszku Węgra, Christopha von Dohnányi. Jak ktoś preferuje ruchome kolorowe obrazki i przyzwoity dźwięk, proszę sobie posłuchać:

1. Andante tranquillo
2. Allegro
3. Adagio
4. Allegro molto

A dziś wpadł mi w ekran — i w ucho — nowszy upload, choć starsze nagranie. Tym razem cały Węgier, Ferenc Fricsay (Fricsay Ferenc raczej, jeśli szanować narodowość). Proszę państwa, jest stare — tak stare, że aż mono. Dół dudni paskudnie, glissanda na kotłach ledwie słychać. Ale — mimo to — wolę* Ferenca od Christopha, wolę to strukturalniejsze i bardziej majestatyczne wzrastanie pierwszej części i dramatyczniej nieuniknione jej zanikanie. Wolę bardziej nerwowe, frenetyczne Allegro, wolę bliższe scenom horrorowo cmentarnym Adagio. Nawet w czwartej części, co do której mam pewne wątpliwości, czy w ogóle jest w utworze potrzebna, chyba postawię rozpędzonego Fricsaya wyżej.  Może Orkiestra Radia Północnoniemieckiego nie sięga tam, gdzie sięgali ich koledzy z Orkiestry Symfonicznej Rozgłośni Sektora Amerykańskiego. Może rzekoma „magia” koncertu na żywo czasem okazuje się niezbyt magiczna, i nie wytrzymuje konkurencji z w teorii przemózgowionym, a w praktyce znacznie bardziej emocjonującym nagraniem studyjnym. A może po prostu co dwóch Węgrów, to nie jeden i ćwierć.

Wersja Fricsaya:

1. Andante tranquillo
2. Allegro
3. Adagio
4. Allegro molto

* Jak wielokrotnie opisywano, odczucia zgłaszane przez różnych słuchaczy po wysłuchaniu tego samego utworu bywają bardzo różne. Ba, oceny tego samego wykonania także — to ostatnie zdarza się również temu samemu słuchaczowi, gdy słucha ponownie po pewnym czasie. Na przykład niżej podpisanemu, ale również osobom bardziej fachowym, jak to wyszło na jaw chociażby przy okazji afery Joyce Hatto. Przeto opinie sprzeczne z moimi tym bardziej zapraszam zgłaszać w komentarzach :-).

PS. Linki dałem w HQ (von Dohnányi) i HD (Fricsay) — jeśli to dla czyjegoś łącza za wiele, proszę sobie zmienić właściwym guzikiem lub wykasować „$fmt=liczba” z końca linku.

Reklamy

One response to “Węgier Węgier dwa i ćwierć bratanka

  1. bigapple1 23.7.2009, czwartek o 21:08:10

    na razie neimam zdania, bo nie sluchalam wystarczajaco uwaznie obydwu (zreszta von dohnányi jakos mi sie zatyka w jutubce) – ale nie znalam tego utworu w calosci, a jaka radosc, jaka radosc! dzieki.

%d blogerów lubi to: