Miski do mleka

Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach; dlatego myją te naczynia w krowim moczu. Za Kopalińskim

Obraza fachowców

Nieoceniony PZ Myers nabija się z historii Chase’a Keara, który przeżył ciężki uraz mózgu. Co przez rodzinę zostało uznane za cud – bo modlili się intensywnie do kandydata na świętego męczennika ojca Emila Kapauna, zmarłego w chińskim obozie jenieckim podczas wojny koreańskiej. Watykan prowadzi śledztwo, oby się tylko nie doptarzyli jakiejś Wandzi!

Wracając do PZ Myersa, w swojej notce pięknie pokazuje jak można zignorować ciężką pracę, wiedzę i umiejętności ratowników i lekarzy – przypisując wyzdrowienie pacjenta siłom, ekhm, wyższym.

Zabrakło mi tam jednak podkreślenia, że nazywanie zdarzenia „cudem” jest najzwyczajniej obraźliwe dla ratowników i lekarzy, którzy zajmowali się Kearem. Jak i dla pokoleń lekarzy i naukowców, których praca – nad technikami medycznymi, nad leczeniem infekcji, nad konstrukcją helikoptera, który przewiózł Keare’a do szpitala – przyczyniła się do sukcesu. Podobnie, jak nazwanie „cudem” wodowania na rzece Hudson było obraźliwe dla pilotów, Chesleya Sullenbergera i Jeffreya Skilesa.

Dla nieczytających PZ Myersa jeszcze link do notki z filmikiem o religii – zanim go zamieści blog Ateizm na wesoło :-).

Reklamy

2 responses to “Obraza fachowców

  1. Jurgi 21.6.2009, Niedziela o 17:51:18

    Analogiczna sytuacja ma miejsce z wygraną Bitwą Warszawską 1920, którą Kościół uparcie nazywa cudem, obrażając tym nie tylko oddających swoje życie żołnierzy, ale też taktyków i strategów Wojska Polskiego, którzy potrafili wystrychnąć na dudka potężniejszą armię, deszyfrantów polskiego wywiadu, którzy złamali system przekazywania rozkazów Armii Czerwonej (jest o tym rewelacyjny wykład Bogusława Wołoszańskiego, dostępny w sieci), wreszcie doskonałych administratorów i generałów (wyszkolonych w zaborczych armiach i szczęśliwie niezlustrowanych), którzy w ciągu circa dwóch lat potrafili stworzyć armię (i państwo), które dały radę przeciwstawić się ZSRR i Armii Czerwonej.

  2. andsol 24.6.2009, środa o 20:35:40

    Skaranie Boskie z Tobą, Jurgi. Chcesz zanudzić ludzi wykładami tam gdzie sprawa jest tak prosta: Nasza Królowa bardziej kochała nas niż bolszewików i im nie pomogła. Po 19 latach zreflektowała się i dała też szanse bolszewikom, ale 50 lat później postanowiła, że Polacy zasługują na następny cud. I to dowodzi, że Nasza Królowa nie tylko roztacza nad nami Cudowną Opiekę oraz tego, że jest ona sprawiedliwa i bezstronna.

%d blogerów lubi to: