Miski do mleka

Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach; dlatego myją te naczynia w krowim moczu. Za Kopalińskim

Zniknął z ekranów, na których go nie było

Polska „prasa” internetowa jak zwykle kompetentna inaczej. Proszę porównać:

Gazeta.pl:
Z ekranów radarów zniknął u wybrzeży Brazylii samolot linii Air France z 216 pasażerami na pokładzie.[…]
Kilka minut później maszyna zniknęła z ekranów radarów.

Onet.pl:
Z ekranów radarów zniknął u wybrzeży Brazylii samolot linii Air France z 231 pasażerami na pokładzie, obsługujący linię Rio de Janeiro-Paryż – podały źródła na lotnisku w Paryżu. Linie Air France poinformowały, że w samolocie z 228 osobami na pokładzie nastąpiło zwarcie elektryczne po silnych turbulencjach. [Zwracam uwagę na liczby: 231 pasażerów plus zapewne kilkanaście osób załogi wg. onetu równa się 228].

Tymczasem BBC:
An Air France plane carrying 228 people from Brazil’s Rio de Janeiro to France has gone missing over the Atlantic. [W sprawie liczby osób: It had 216 passengers and 12 crew on board, including three pilots. – a więc jak się chce, to i policzyć można]

CNN:
it disappeared after it left the country’s [chodzi o Brazylię] radar space
The plane disappeared from the screens several hours ago.

To teraz wytęż wzrok i znajdź różnicę… W CNN i BBC jeśli nawet pojawia się magiczne słówko „radar”, to w zupełnie innym kontekście niż ten, w którym jest ono jest wręcz nadużywane w polskich portalach.

Szanowne tuzy i orły polskiego dziennikarstwa – radary kontroli lotu nie obejmują oceanów, więc spadając do nich nie można zniknąć z ekranów radarów.

 PS. Jak to w dziennikarstwie internetowym, pewne poprawki co bardziej kompromitujących wpadek bywają wprowadzane, stąd na onecie już nie ma arytmetyki inaczej.

Ciąg dalszy

Reklamy

4 responses to “Zniknął z ekranów, na których go nie było

 1. miasto-maßa-maszyna 2.6.2009, wtorek o 5:12:52

  W Berliner Fenster też napisali, że zniknął z radaru.

 2. telemach 2.6.2009, wtorek o 7:11:51

  W Niemczech liczbę potencjalnych ofiar podaje się (zgodnie z Reutersem) ale po podaniu informacji, że na pokładzie znajdowało się 26 Niemców z których 6 miało lecieć dalej do Berlina.

 3. miskidomleka 2.6.2009, wtorek o 11:04:30

  Telemachu, czy chodzi ci o niestosowność stawiania liczby Niemców przed całkowitą liczbą ofiar?

 4. telemach 4.6.2009, czwartek o 13:28:09

  Dokładnie o to mi chodzi. Drażni mnie to nawet, zastanawiam się sam dlaczego. Znam to głównie z Niemiec. Ale może teraz taka moda…

%d blogerów lubi to: