Miski do mleka

Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach; dlatego myją te naczynia w krowim moczu. Za Kopalińskim

Mentalne upupienie techniką?

W szpitalu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zepsuł się rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy. Jeśli dobrze rozumiem ciut mętnie  napisany arykuł, rezonans naprawili, problem jest z tomografem. Jest dość wstrząsające, że w poważnym szpitalu od ponad miesiąca nie można naprawić ważnego urządzenia diagnostycznego, i że pacjentów z poważnymi urazami głowy wozi się po mieście do innych tomografów. Ale należy zapytać: czy rzeczywiście trzeba wozić, czy diagnostyka koniecznie wymagała CT? A może to nieporadność lekarzy jednak? Przez pierwsze dziewięćdziesiat lat chirurgia mózgu radziła sobie bez praktycznie żadnej możliwości zajrzenia do mózgu: rentgen czaszki, pneumoencefalografia, echoencefalografia, elektroencefalografia dawały tylko bardzo zgrubne pojęcie o tym, co się pod czaszką dzieje – i ludzi ratowano.

Czy gdy w CZMP lekarzowi zepsuje się kalkulator, pacjenci przestają dostawać leki, bo nie można przeliczyć dawki na masę ciała?

Comments are closed.

%d blogerów lubi to: