Miski do mleka

Masajowie uważają, iż mycie wodą naczyń do mleka daje mleku przykry zapach; dlatego myją te naczynia w krowim moczu. Za Kopalińskim

Zawłaszczenie

W nocie „Stolica Apostolska i Rok Astronomii”, ogłoszonej przez watykańskie biuro prasowe, podkreślono, że „istnieje ścisły związek między kontemplacją gwiaździstego nieba i religią”.

„W prawie wszystkich kulturach i cywilizacjach obserwacja nieba jest przeniknięta głębokim uczuciem religijnym” – głosi nota.

Esiste un vincolo stretto tra la contemplazione del cielo stellato e la religione. In quasi tutte le culture e civiltà, l’osservazione del cielo è impregnata di un senso profondamente religioso.

Źródło i tłumaczenie

Pytali astronomów o ten ścisły związek? „Prawie wszystkie kultury i cywilizacje” – znaczy, euro-amerykańską kulturę/cywilizację naukowo-techniczną, w której żyjemy, która odniosła ogromne sukcesy, prawdopodobnie największe ze wszystkich cywilizacji na Ziemi, dyskretnie pomijamy?

Nie pierwszy to raz. Tutaj więcej przykładów zawłaszczeń innego nieco rodzaju, i celne spostrzeżenie: „Celem tych wszystkich zabiegów jest, aby zrównać wszystko do katolickiego poziomu, a w pierwszym rzędzie to co wielkie i znaczące (podkreślenie mdm), a że za życia czasami trudno (choć opór materii na ogół ustępuje), zatem robotę finalizuje się po śmierci.  Jest np. niemal pewne, że kiedy umrze Leszek Kołakowski, będzie prezentowany jako prawowierny i wierzący katolik, bo tylko taki może dziś być publicznym mędrcem.”

Reklamy

One response to “Zawłaszczenie

  1. Jurgi 29.1.2009, czwartek o 12:05:12

    Dość typowe. Wielu szerzycieli wiary powołuje się na przykład na Alberta Einsteina i jego słowa „Bóg nie gra w kości”, nie mając pojęcia o ich znaczeniu i kontekście. W biografiach wielu znanych osób (polityków, artystów) pomija się ich stosunek do religii, stwarzając wrażenie, że był on „jedynie słuszny”.
    To jest analogiczne do używanego argumentu, że ateizm to niemoralność, a skoro ktoś zachowuje się moralnie, to nawet jeśli deklaruje ateizm, to w głębi ducha wyznaje chrześcijańskie wartości, czyli jest katolikiem, kropka. I na odwrót, jeśli ktoś postępuje niemoralnie, to jest ukrytym ateistą, kropka. I polemizuj z taką argumentacją… :/

%d blogerów lubi to: